Dodnes jsme vždy publikovali založení akvária jako video návod. Nyní se pokusíme zvolit jinou formu - článek. Uvidíme, jak nám to půjde a jestli se i Vám bude tato forma zamlouvat. V diskuzi pod článkem nám můžete napsat, co se Vám líbí víc. Video nebo článek? Pojďme do toho.
Hardware
Pro toto nano akvárium jsme využili nádrž o rozměrech 36 × 22 × 26 cm a kubatůře cca 20 litrů. Akvárium bylo vyrobeno z čirého skla, samozřejmostí byl bezbarvý minimalistický silikon. Na zadní stěnu akvária jsme nalepili černou folii. Jejím cílem bylo podtrhnout stíny, kterých jsme chtěli dosáhnout i uvnitř nádrže. Jako zdroj oxidu uhličitého jsme použili tlakovou nádobu a plyn jsme v akváriu rozpouštěli pomocí difuzoru Twinstar S. Nutno podotknout, že s difuzorem Twinstar jsme pracovali poprvé, a okamžitě nás nadchnul. Efektivita rozpuštění a velikost bublinek byla prostě perfektní. V akváriu jsme použili filtr AquaClear 50 (vnitřní objem jsme však vyměnili za porézní a efektivější Bio-M). Svítili jsme světlem Twinstar 300 EA.
Hardscape
Na dno nádrže jsme umístili tradičně Allfa StartKomplex, aby bylo "zajetí" akvária rychlejší a na něj jsme položili Tropica Soil Powder. Tloušťka substrátu u čelního skla byla cca 4 cm, aby měly kobercové rostliny dostatek místa pro kořenění. Výška substrátu se směrem dozadu zvětšovala, nádrž tak působí hlubším (směrem dozadu) dojmem. Jako kameny jsme zvolili kameny Seyriu. Protože jsme nenašli ideální kámen do zadní části, pomohli jsme si tím, že jsme jeden hezký položili na druhý, hodně ošklivý :). Věděli jsme totiž, že spodní část tohoto kamene nebude ve finálním vzhledu akvária vůbec vidět. Tento kámen jsme umístili tak, aby byl jeho vrchol přibližně ve zlatém řezu (cca v jedné třetině délky) akvária.
Rostliny
Abychom zachovali jednoduchost akvária, zvolili jsme pro osázení nádrže pouze 3 rostliny. Konkrétně "kobercovky" Micranthemum callitrichoides 'Cuba' a Eleocharis sp. 'Mini'. Tyto rostliny jsme doplnili o rostlinu, která měla být dominantou celého akvária - Rotala Rotundifolia "Orange juice". Tato rostlinka při silném osvětlení mění svou zelenou barvu na oranžovou a při ještě silnějším osvětlení přechází do sytě červené. Toho dostáhnete tak, že necháte Rotalu vyrůst až k hladině. Tam je exponována po několik dní nejsilnějšímu možnému světlu, začne vytvářet ochranné (červené) pigmenty a to je čas, kdy ji sestřihnete a zasadíte zpět do substrátu. Tak získáte červenou Rotalu i v místech, kde osvětlení není tak silné, jako u hladiny.
Pravidelná péče o akvárium
V akváriu jsme po celou dobu měnili 50 % vody týdně. Výjimkou byly první tři týdny, kdy jsme měnili vodu častěji (cca co 2 - 3 dny). Extrémně tvrdou kohoutkovou vodu (10 dKH a 20 dGH) jsme ředili v poměru 1:1 s remineralizovanou vodou, abychom snížili jak celkovou, tak uhličitanovou tvrdost alespoň na polovinu. Výsledná voda tedy měla tvrdost 5 dKH a 10 dGH. Po dvou týdnech od založení jsme začali hnojit mikroprvky a draslíkem. Po dvou měsících, kdy už byla hustota rostlin poměrně vysoká, jsme přešli na hnojení mikroprvky a makroprvky. Pravidelný sestřih rostlin byl samozřejmostí. No a po několika měsících přišel čas na finální fotografii, abychom měli na tohle akvárium hezkou vzpomínku.