Nejúspěšnějším Čechem v letošní celosvětové soutěži IAPLC 2020 byl Vladimír Tomek. A rozhodně to není náhoda. Kdo práci Vladimíra zná, musí vědět, že patří k české, ale i světové špičce aquascapingu. Letos své snažení korunoval skvělým 58. místem z více než dvou tisíc účastníků nejprestižnější soutěže světa. Měli jsme to štěstí, že jsme mohli Vladimíra vyzpovídat. Podělil se tak s námi o spoustu užitečných informací. Nahlédli jsme "pod pokličku" procesu vytváření layoutu pro IAPLC 2020 a jsme si jistí, že Vám přinese spoustu tipů, jak vylepšit vzhled i Vaší nádrže.
Vladimíre, ještě jednou gratulujeme k umístění v nejprestižnější soutěži světa a skvělému 58. místu. Vraťme se ale ještě o pár let zpět. Kdy jste začal s akvaristikou a kdy se klasická akvaristika přehoupla do aquascapingu?
Akvárko jsme měli doma v podstatě co si pamatuju. Když jsem se odstěhoval od rodičů, tak jsem tohle hobby na čas opustil a vrátil jsem se k němu vlastně až díky manželce, která věděla o mé touze zase mít rybičky a ze své první výplaty mi koupila set akvária Aquael. Může to být tak 12 let. Pamatuji si, že počáteční nadšení z rybiček velmi rychle vystřídalo trápení s růstem rostlin, řasami a obecně i s technikou. Akvárium mělo dvě T8 zářivky, filtraci v šachtě pověšené přímo pod světlem. Začal jsem to postupně „tunit“ externí filtrací, dokoupením dalších dvou zářivek se stmívačem, které se mi povedlo tak tak nacpat do krytu. Samozřejmě mě neminula ani výroba vlastního 3D pozadí. Dneska se tomu směju.
Čím víc jsem se o akvaristiku zajímal, tím častěji jsem narážel na akvária ze zahraničí a zaregistroval celosvětovou soutěž IAPLC, které se účastnilo už i několik Čechů vč. Adama Votavy, se kterým jsem se časem spřátelil a byl jsem lapen. První pokusy o aquascaping se tedy mohou datovat cca 9-10 let zpátky.
Nemáte náhodou fotografii svého prvního akvária?
Mám a rád ho ukážu – jednak, protože žádný učený z nebe nespadl, tak ať je vidět, jak moc špatný to na začátku bylo. Za druhé pro mou vlastní motivaci být pořád lepší a i pro motivaci čtenářů, kteří třeba ztrácí naději, nebo neví jak. Když se člověk chce posunout a věnuje tomu čas a píli, tak to časem musí přijít. Z počátku nevidím nic špatného na kopírování postupů, layoutů, výběru rostlin a až získáte jistotu, tak začít tvořit svoje věci.
Obr. 1 - První akvárium Vladimíra Tomka
Za rok už to u nás doma vypadalo takto:
Co Vás fascinuje na přírodní akvaristice?
Relax. Mám poměrně psychicky náročnou práci a tohle je pro mě únik. Mám dvě krásné dcerky, tak už na to relaxování není tolik času. Hlavně stavím akvária do soutěží a vztekám se u stříhání a údržby globálně, ale když pak ztichne celá domácnost a já se dívám do akvárií, tak je to nirvána…. Teda než si po chvilce všimnu, že už mi stonkovky zase přerůstají, mechu je moc a krevetky mi opět přehrabaly písek z kopce k přednímu sklu :) Pak se zvedám a do hluboké noci dávám vše do pořádku.
Od kterého roku se účastníte akvaristických soutěží?
Poprvé jsem se účastnil IAPLC v roce 2013. To už jsem měl Juwel Rio 240. První co jsem udělal, že jsem vyříznul rohovou filtraci, nahradil ji větší externí, koupil druhou světelnou rampu a CO2 set. První účast pro mě v té době byla hned velkým úspěchem - 307. místo. Letos jsem se účastnil už posedmé.
Obr. 3 - První soutěžní akvárium Vladimíra Tomka (IAPLC 2013)
Byl letošní ročník Vašim největším úspěchem v mezinárodních soutěžích?
Jak se to vezme. Z hlediska celosvětového měřítka určitě ano a při vyhlašování jsem měl hodně na krajíčku. Když jsem začal v IAPLC soutěžit, tak jsem měl sen být jednou v TOP100. Už dvakrát to bylo o kousek – v roce 2015 (foto vlevo) jsem byl na 128. a v roce 2017 (foto vpravo) na 120.místě. To už jsem si říkal, že je pro mě ta stovka snad zakletá.
Loni se mi nedařilo vůbec, ale musím uznat, že akvárium bylo nedorostlé, bylo neupravené, špatně vyfocené, ryby mimo hejno atd. Ale neskutečně mě to nakoplo a vlastně jsme se i s Adamem Votavou, který rok před tím líznul sotva tisícovku, hecli, že ve 2020 to všem ukážeme :))) A povedlo se nám to oběma.
Co se ale týká pomyslné bedny, tak jsem byl v roce 2015 druhý v EAPLC (fotografie vpravo) v Nano akváriích. V roce 2017 jsem byl třetí ve stejné kategorii (fotografie vlevo).
Vyhrál jsem i první ročník, bohužel dnes už neexistující, Wabi kusa challenge. S „wabinama“ jsem byl v EAPLC v roce 2016 na třetím místě.Výsledku v IAPLC si ale cením určitě nejvíc.
Mohl byste popsat zrod a vývoj Vašeho akvária pro soutěž IAPLC 2020?
Dragon stone kameny jsem použil ve svém nano akváriu EAPLC 2015, kde jsem, jak už jsem zmiňoval, bral druhé místo. A říkal jsem si, že by byla pecka jednou něco takového postavit ve velkém akváriu. Jenže problém byl a stále je v tom, že tak velké kameny se v ČR nedají téměř sehnat. Sháněl jsem je a zkupoval 3 roky ze všech možných zdrojů, než jsem jich měl dost do akvária 120x60x60. To je sakra šutrů. Od táty jsem do garáže dostal ponk, který už nevyužíval – na ten jsem si přivrtal OSB desky v rozměru akvária. Nasypal písek a několik týdnů hardskejpoval. Když bylo hotovo, tak jsem si hardscape pomyslně rozdělil na několik segmentů (myslím, že byly 4) a vždy postupně jeden segment rozebral, popořadě narovnal do kufru auta, dojel před dům a zase ve stejném pořadí nanosil domů a hned stavěl do připraveného akvária. Sám jsem byl překvapený, když po 3 hodinách vypadal výsledek doma skoro stejně, jako jsem stavěl týdny v garáži. Od začátku jsem věděl, že chci postavit něco ve stylu thajských pláží s ostrovy trčícími z vody. Když mi pak jednou napsal kamarád Samuel Tomáš (tiež šikovný aquascaper, ale zo Slovenska), jestli se nechci pochlubit s hardscapem, tak jsem mu to poslal a přišla mi odpověď – „Je hele, tam jsem byl :D“. Poslal mi reálnou fotku a tak nakonec vznikl i název akvária „Západ slunce nad Tonsai beach“.
Jaké rostliny jste použil?
Mix mechů, různé velikosti anubiasů, bucephalander atd atd. Při tvorbě akvária je potřeba hned od začátku vědět, jak by mělo vypadat výsledné akvárium. Přesně vědět, jak která rostlina roste – dolů, nahoru, plazí se; jak rychle; barva; velikost listů;… podle toho pak naskládat rostliny do akvária a udržovat. Tím že moje akvárium bylo imitací přírodní scenérie tzv. diorama, tak bylo nutné volbou rostlin docílit dojmu hloubky a perspektivy. Toho se docílí tím způsobem, že dopředu sázíte největší rostliny, které je nutné postupem do zadních částí akvária zmenšovat, aby to vypadalo, že je objekt v dálce nebo až na horizontu. Jasná tečka v mém akváriu byla samotný západ slunce v podobě Rotaly H´ra.
Pro příští rok už jsem se poučil (a zároveň mě inspiroval jeden z účastníků soutěže, který na to přišel dřív než já), že mechy budu přidávat do akvária až cca 2-3 měsíce před finálním focením, protože péče o ně je opravdu velmi náročná. Letos jsem cca 14 dní před finálním focením strávil stříháním mechu asi 8 hodin. Jinak to bylo běžně 3-4 hodiny každý měsíc.
Kompletní seznam použitých rostlin IAPLC 2020: Anubias barteri var. nana 'Bonsai', Anubias barteri var. nana 'Pangolino', Asplenium cf. normale, Blepharostoma trichophyllum, Bucephalandra motleyana 'Lamandau', Bucephalandra sp. 'Needle leaf', Bucephalandra sp. 'mini Catherine', Bucephalandra sp. 'mini Coin', Bucephalandra sp. 'mini Purple', Bucephalandra sp., Eleocharis sp. 'Mini', Fissidens fontanus
Fissidens fontanus sp. 'Mini', Fissidens fox, Hydrocotyle tripartita, Hygrophila pinnatifida, Riccardia chamedryfolia, Rotala H´ra,, Vesicularia dubyana, Weeping mini moss.
V níže uvedené galerii můžete vidět proces tvorby soutěžního akvária.
Co bylo největším problémem nebo výzvou přípravy akvária pro IAPLC 2020?
Jednoznačně sehnat materiál na stavbu a pak údržba mechů, jak jsem již zmiňoval. Určitě jsem musel před samotnou stavbou co nejlépe kameny vyčistit, protože Dragony mají spoustu skulinek, do kterých se následně skvěle sází kobercovky a zastrkávají mechy, ale jsou plné jílu, který se namočením rozpouští a akvárium je potom plné nepořádku. Zároveň je to živná půda pro vznik řas, takže tohle jsem nesměl podcenit. No na 100% se to stejně nikdy nepovede, ale je to nutnost. Nakonec jsem z řasami ani moc neválčil, takže kromě času stráveného běžnou péčí o akvárium to bylo celkem v pohodě.
Technické údaje akvária:
Rozměr akvária: 120x60x60 cm
Filtrace: Eheim Professionel 3 Electronic 2078
Osvětlení: 2x ADA solar RGB (2x130w)
Posvícené pozadí: ADA Light Screen 120x60 cm
Doba svícení: 9hod/den
Hnojení: Grotech TEC 1 NG automatický dávkovač
Dávky dle potřeb rostlin a stavu akvária
Substráty a písky: ADA Amazonia; ADA Amazonia Powder, ADA La Plata Sand, ADA Colorado Sand, Dennerle Burma, lávová drť
Hardscape: Dragon Stone
Fauna: Hyphessobrycon elachys, Otocinclus affinis, Amano shrimp, Neocaridina rili red
Výměna vody:
- 1. týden – 3x týdně ½ vody z reverzní osmózy
- 2. týden – 2x týdně 1/3 vody z reverzní osmózy
- 3. týden a další – 1x týdně 1/3 vody z reverzní osmózy
Jak se liší společenské akvárium od soutěžního akvária (postupy, výbava, péče)?
Asi to nedokážu dost dobře posoudit, protože pod společenským akváriem si každý představí něco jiného, ale v zásadě to bude o úrovni techniky. Nechci běžnou akvaristiku nijak dehonestovat, protože i akvárium s říčním pískem, jedním kusem drift woodu obklopeného echinodory a plné živorodek taky jistě udělá radost, ale to co představuje aquascaping je úplně jiná disciplína, jiný koníček. Nároky na techniku jsou výrazně vyšší. Lepší technika pochopitelně něco stojí, ale výsledek je pak mnohem lepší. Nechci jmenovat značky, ale rozmáhá se tu takový nešvar, že jisté čínské firmy kopírují originální značky jako ADA, Twinstar a další a nedosahují ani zlomku jejich kvality. Píše mi poměrně dost nešťastných akvaristů, že se jim akvárium nedaří a že neví co s tím. Ze zkušeností musím konstatovat, že z 90ti procent je to levnou technikou a z 10ti procent špatnou údržbou, nebo postupy. Vím, že pro spoustu akvaristů může být problém koupit si světlo nad 90ti cm akvárium za 8-12 tisíc, ale ono se to vrátí. Takový výrobek je ověřený, přečtete si reference, přesně víte barevné spektrum atd. Pak se i snáz radí, když víte, že je technika ok a máte hledat problém jinde – nejčastěji v hnojení, době svícení, nebo kvalitě vody. Vím, že to bude znít pateticky, ale: „Lidi, nekupujte levné věci. Stejně si pak budete muset koupit ty kvalitní značkové, když budete chtít mít špičkové akvárium!“
Můžete poradit akvaristům, čemu by se měli věnovat a naopak čemu by se měli vyvarovat, pokud by chtěli také uspět v podobných soutěžích?
Každý by se měl věnovat samostudiu, googlit, sledovat videa ze staveb akvárií. Šetřit a pak utrácet jen za kvalitu. Nebát se zeptat zkušenějších, ale až po tom, co jsem nenašel odpověď na netu. Inspirovat se v přírodě. Jak říkal Takashi Amano „Learn from Nature, Create Nature“
Jak se díváte na trend posledních let, kdy v IAPLC již nejde ani tak o napodobování podvodních scenérií, ale dochází mnohdy až ke kýčovitým obrazům, které v přírodě téměř nenajdeme?
Je těžké přijít s něčím, co tu ještě nebylo a někdy může být velmi tenká linie mezi top akváriem a kýčem. Trend se určitě mění a už nejsou na nejvyšších pozicích imitace pohledu na džungli, vodopády, savany s kaktusy (ano, i taková akvária se umísťovala velmi vysoko – v roce 2013 byly v top 50 dokonce dvě – na 46. a 8. místě). V roce 2018 přišel naprostý šok, když Grand Prize vyhrál Hironori Handa s triangulárním akváriem, kterých jsou stovky u všech doma. Provedení bylo naprosto precizní a neodvažuji se nějak rozporovat neoddiskutovatelně zasloužené první místo, ale přece jenom to vybočovalo z toho, na co jsme byli v IAPLC zvyklí. Byl to jasný signál, že už se i pořadatelům a rozhodčím umělé až kýčovité scenérie přejedly a měli bychom se vrátit zpět k tradici a smyslu odkazu mistra Amana. Na druhou stranu v Evropě se tato akvária poměrně líbí a tak si s tím člověk může trochu pohrát a jít i malinko ostřeji na hranu vkusu v rámci evropských contestů.
Jaký bude podle Vás trend v podobných soutěžích v následujících letech?
To je těžké říct. Líbí se mi, jak Josh Sim imituje vytržení kusu přírody do akvária. Ačkoliv letos bral „až“ třetí místo, tak za mě to bylo jeho nejlepší a nejemotivnější akvárium, které kdy postavil. Bohužel se mu trochu nepovedla fotka, což i sám přiznal. Měl nastavené příliš vysoké ISO při focení, takže tmavé prostory byly dost zrnité. Ale mistrnost, s jakou zvládnul zachytit tůň s Altumy s proudící řekou v pozadí, je neuvěřitelná. Něco takového jsem v životě neviděl a dlouhé minuty jsem na to s úžasem zíral. To akvárium má 60cm na hloubku (myšleno dozadu) a vypadá to, že se díváte deset metrů daleko. Neřeknu tedy, jaké trendy budou, ale přál bych si, aby byly zrovna takové.
Co je podle vás nejčastější chyba akvaristů?
Je potřeba být trpělivý, učit se, zkoušet různé postupy a důvěřovat radám zkušenějších a s tím mají někteří trochu problém. Opět zmíním – nakupovat jen ověřenou kvalitní techniku, nebo vybavení v co možná nejlepším poměru ceny a výkonu. Pak je ale nutné počítat s limity, které to může přinést a neplánovat akvárium s rostlinami, na které nebudu mít dostatek světla, nebo ryby, na které budu mít slabou filtraci a nebude stíhat odbourávat odpadní látky. Zároveň ale je potřeba počítat s tím, že pokud mám nejlepší techniku, ale nevím, jak ji správně používat, nebo nevím, jak fungují procesy v akváriu, tak mi to bude k ničemu.
Pokud chce mít člověk jistotu, že nešlápne vedle, tak je v ČR několik firem, které připraví techniku od A do Z. Popřípadě i akvárium založí a mohou ho i servisovat. Takže pokud si to někdo nechce tzv. vyběhat sám, nechce se mu studovat a stojí o luxusní akvárium, tak i to může být cesta.
Co je podle vás to nejdůležitější, čeho je třeba se držet, aby bylo akvárium zdravé a funkční?
Než začnu cokoliv nakupovat, tak je bezprecedentně nutné jasně vědět, v jakém stylu budu akvárium stavět. Jaké budou nároky fauny i flory. Vědět jakou mám doma vodu pro případ nutnosti nákupu reverzní osmózy. Znát své finanční možnosti a mít to dovolené od manželky, nebo to dobře utajit. A v neposlední řadě si také uvědomit svůj časový fond, který budu muset reálně akváriu obětovat s ohledem na náročnost jeho údržby. Jsou tu samozřejmě pomocníci v podobě automatizace hnojení, svícení, krmení atd, ale je nutné sledovat kondici rostlin, upravovat jejich růst a pravidelně měnit vodu, protože pokud je akvárium silně hnojené, můžou se ve vodě hromadit nespotřebované prvky, které mohou ve velkém množství udělat neplechu.
Pro příští rok připravuji akvárium plné kořenů, se kterými zatím nemám žádné zkušenosti, tak to pro mě bude také něco nového. Hardscape už mám v podstatě hotový, tak snad to vyjde a příští rok 2021 zase v IAPLC
Ahoj!