Jak na uchycení kamenů, kořenů a rostlin v akváriu


 

Lepení hardscape (kořenů, kamenů)

Pokud jste v rostlinné akvaristice a aquascapingu nováčci, tak se jistě divíte, kde všichni skvělí akvaristé berou tak členité, různorodé a veliké kořeny, které se nikde v Česku nebo na Slovensku nedají sehnat. No a pokud jste už trošku zkušenější, tak víte, že takové kořeny se sehnat jednoduše nedají... že si je prostě musíte sami slepit. Pokud tvoříte v akváriu hardscape, který má být unikátní, nemůžete čekat, že v akvaristice seženete kořeny a kameny, které budou vypadat tak, jak si přestavujete. Kořeny a kameny je potřeba slepit do požadovaného tvaru z menších kousků. Jak na to? Níže v článku Vám dáme několik tipů, bez kterých se v budoucnu už neobejdete...

 

Stahovací pásky

Na kameny se sice nehodí (hladký plast jednoduše z kamenu sklouzne), ale pro spojování kořenů je to skvělý pomocník. Stahovací pásky v různých barvách seženete jednoduše v eshopech nebo v kamenných obchodem pro kutily (Horbach, Bauhaus apod.) za pár korun. Nejvhodnější jsou ty černé, které se na tmavě zbarveném kořenu jednoduše ztratí. Někdy je snadné stáhnout páskou dva kořeny prostě k sobě, někdy je vhodnější do obou vyvrtat díry a pásku protáhnout. Místo spojení pak můžete zamaskovat rostlinou nebo kamenem.

thumb_full_paska-stahovaci-25-x-100-mm-cerna-425052

Vrtačka a vruty

Občas se při spojování kořenů najdou místa, která jednoduše stahovací páskou nestáhnete, nebo to není nejvhodnější řešení. Pak můžou přijít na řadu vruty a AKU vrtačka. S některými typy dřeva si poradí velmi lehce (měkký driftwood, vinná réva), u některých typů velmi tvrdých dřev (Red Moor wood) si budete muset předvrtat menší dírku. Měděné vruty nedoporučujeme :)

 

Vteřinové lepidlo

Ve špatně dostupných místech odvede skvělou práci vteřinové lepidlo k tomu určené. Lepidlo musí být dostatečně řídké. Použití lepidla je nejuniverzálnější variantou, protože lepí jak kořeny, tak kameny. Jelikož kameny ani kořeny nemají rovnou plochu, je potřeba mezi lepené materiály (obecně hardscape) vložit vhodný nasákavý materiál, který oba kusy bezpečně slepí. Tímto materiálem může být např. cigaretový filtr nebo kousek papírového kapesníku, toaletního papíru či papírového ubrousku. Vložením tohoto materiálu mezi hardscape se zvětší dotyková plocha a spoj poté bude výrazně pevnější. U drolivých materiálů (Dragon stone nebo měkký Drift wood je potřeba očistit od prachových částic a lepit ve více místech aby se zamezilo tomu, že lepidlo se nevsákne pouze do prachu a spoj nebude pevný). 

Na špatně dostupná místa použijte speciální prodlužovací aplikátor.

Vteřinové lepidlo zanechává bílé stopy. Pokud nelze spoj umístit tak aby nebyl viditelný, dá se to vyřešit tím, že ho zasypete trochou hnědého substrátu nebo písku. Případně do spoje umístíte rostlinu nebo zakryjete kamenem. Možností je spousta. Lepidla určena pro akvaristiku jsou netoxická a tak se nemusíte obávat o zdraví osazenstva akvária. V aquascapingu dnes zřejmě nejjednodušší a nejrychlejší metoda lepení hardscapu.

lepidlo_hardscape

 

Akvarijní silikon

Silikon je oblíbenou variantou, pokud chcete například kameny nebo kořeny přichytit i ke sklu. Ze skla jej totiž poměrně jednoduše sundáte, což se o vteřinovém lepidlu rozhodně říct nedá. Silikon však na druhou stranu vyžaduje vyloženě bezprašný povrch, jinak nebude držet správně. Další nevýhodou silikonu je to, že doba tuhnutí je poměrně dlouhá, na rozdíl už od zmíněného vteřinového lepidla. Výborně se ale hodí na lepení pozadí v akváriu (např. pro Malawi akvária).

 

Epoxidová a cementová lepidla 

Využívá se především tam, kde kameny tvoří opravdu velkou masu velkých kamenů a převisů a použití vteřinového lepidla by nemuselo vydržet. Používají se spíše v mořské akvaristice, ale je klidně možné je použít i v přírodním akváriu. Příkladem je lepidlo na bázi epoxidu (epoxidové pryskyřice), existují ale také cementová lepidla.

 

reef_bond_z1

 

Lepení rostlin a mechů

Rostliny patří samozřejmě do substrátu. Ale jsou i takové, říkáme jim epifyty, které umísťujeme na hardscape (jsou to především Microsoria, Anubiasy, Bucephalandry, mechy). Než se dostaneme k lepení rostlin, musíme samozřejmě zmínit nejpřirozenější metodu, a to je umístění rostliny do mezer a proláklin mezi kameny a kořeny. Tato metoda je naprosto přirozená, nevyžaduje nákup dalšího materiálu a přírodě je velmi blízká. Vždyť právě mezi kamínky a škvírky se v přírodě zachytávají semena a oddenky rostlin, kde se uchytí a začnou růst. Zkušený akvarista ale ví, že občas je potřeba umístit rostlinu i tam, kde to není tak jednoduché. Pojďme se tedy podívat na pár triků, jak na to...

 

Rybářský vlasec

Nejde v akváriu vidět a... ... ... no, to je vlastně všechno. Jediná věc, která je dobrá na rybářském vlasci je, že nejde vidět. V začátcích jsme si vlascem užili tolik nervů při navazování rostlin na kořeny, že jej musíme sice zmínit, ale rozhodně ho nepoužívejte :) Největší trápení přichází, když chcete udělat na vlasci uzel a tím celou rostlinu připevnit z hardscapu. Jestli se na to někdo z Vás chystá, nedělejte to, prosím :) V opačném případě, pevné nervy. Alternativa k vlasci můžou být různé druhy např. rybářských šňůr, které se sice trochu lépe vážou, ale zase jsou viditelné. Vázání obecně se často používalo pro připevnění mechů nebo třeba krásné rostiliny Riccia fluitans. I když se může zdát lepení mechů vteřinovým lepidlem "drastické" a takové, že to mechy nemohou přežít, věřtě, že je to nejlepší a osvědčená metoda.

 

Gumičky

Ano, obyčejné černé nebo tmavě zelené gumičky splní ideální funkci zafixování rostliny na místě. Kořen nebo kámen nesmí být příliš členitý, aby bylo možné se otvorem gumičky dostat až na místo, kde má být upevněna rostlina. 

gumicky_2

 

Zase ty pásky

Tak jako mohou pásky spojovat kameny a kořeny, dají se použít i pro navázání rostlin. Dají se totiž sehnat i pásky, které jsou velmi úzké a nejdou v akváriu téměř vidět. Kromě toho, že můžete rostliny přivazovat ke kořenům, můžete rostliny navázat i na menší kameny o průměru několika centimetrů (např. břidlice, která nemění chemismus vody) a umísťovat je na libovolná místa v akváriu dle potřeby. My je typicky používáme např. k umísťování Microsorií do míst, kde není dostatek kořenů, na které by se daly navázat.

 

Nit

Pozor, není nit, jako nit. Můžete si vybrat samozřejmě různé barvy. Pro Akvárium doporučujme tmavě hnědé nebo černé, které hezky splývají s tmavými kořeny. Na mechy lze zase velice dobře použít barvu zelenou, která nejde na zdravě vypadajícím zeleném mechu téměř vidět a pokud je, tak ji mech brzy přeroste. Zde je dobré upozornit, že nit můžete sehnat z umělého vlákna nebo bavlněnou. Rozdíl je zásadní: bavlněná nit se po několika málo týdnech rozpadne a začne Vám plavat v akváriu (pokud ale během té doby přirostla rostlina k povrchu, máte hotovo). Nitě z umělého vlákna se nerozpadnou a vydrží Vám v akváriu na rostlině dlouhé měsíce. Může se tak stát, že když rostilna odumře, nit zůstane a bude vidět. Sami se musíte rozhodnout, kterou zvolit. Nitě seženete v každé galanterii, eshopu s látkami nebo v šuplíku Vaší přítelkyně/manželky. Pro ty, co si chtějí udělat radost značkou ADA je zde ADA Moss Cotton

 

Vázací drát

Jednoduchou manipulaci Vám také poskytne zelený nebo hnědý vázací drát, používaný v zahradnictví. Jen opět pozor na to, aby nebyl měděný (měď je ve věší míře toxický pro vodní organismy). Na stejném principu funguje i ADA Wood Tight. Poplastovaný drát je nejvhodnější, protože díky větší ploše než má drát klasický je menší pravděpodobnost, že poškodíte rostliny, když budete drát utahovat.

drat

 

Gelové lepidlo na rostliny a mechy

Kontroverzní, nicméně velmi rychlá metoda. Často se diskutuje toxicita lepidel pro akvarijní rostliny už jenom proto, že na obalu najdete výstražný symbol pro nebezpečnou látku, která má i bezpečnostním listu informaci o toxicitě pro vodní organismy. I když jsou gelová lepidla schopna rostliny lepit i pod vodou, pravdou je, že lepidlo je toxická právě v momentě, kdy je nezaschlé. Pokud chcete mít tedy jistotu, lepte rostliny ke kořenům a kamenům na vzduchu. Lepidlo během pár vteřin zatuhne, vznikne z něj během chvíle de facto plast a v té chvíli je již pro vodní organismy netoxický. Část rostliny, která je ve styku s lepidlem (tedy nejčastěji kořen) může stykem s lepidlem časem odumřít. To ale nebude bránit tomu, aby rostlina vytvořila kořínky nové a do budoucna prosperovala.

 

Myslíte, že tento článek pomůže dalším akvaristům? Sdílejte jej prostřednictvím sociálních sítí, děkujeme.