Rozhovor s Ondřejem Vláčilem

Dnes Vám přinášíme rozhovor s nejlépe umístěným Čechem v nejprestižnější aquascapingové soutěži světa IAPLC 2018, Ondřejem Vláčilem.

 

Ondřej Vláčeil - akvárium allfa.cz

 

Umístil jste se v letošním IAPLC, jako nejlepší Čech na 281. pozici, čekal jste to?
 
Rozhodně nečekal, považuji to za obrovský úspěch. Na to, že jsem fotku posílal poslední den uzávěrky a nebyl jsem úplně spokojený s kvalitou jsem si říkal, že bude fajn se aspoň zúčastnit.
 
 
Jak dlouho se věnujete akvaristice jako takové a jak dlouho aquascapingu?
 
Akvaristice se věnuji od dětství, kdy jsem ve čtvrté třídě začal dojíždět do školy v okresním městě a při čekání na autobus domů jsem si chvíle krátil v oblíbeném zverimexu sledováním rybiček. Zanedlouho mi rodiče nechali vyrobit první akvárium u sklenáře v sousední obci. Aquascaping mě okouzlil kolem roku 2012 a pak následuje nekonečný proces zlepšování akvárií.

 

Jaké jsou Vaše oblíbené typy rostlinných akvárií a jaké akvárium byste si jednou rád vytvořil u sebe doma?

Nejvíc se mi líbí akvária pana Amana. U sebe doma bych ale časem rád viděl úplně jiné akvárium a to mořské.

 

Jaké byly Vaše začátky? Bylo něco, nebo nějaká rada, díky které jste se posunul razantně kupředu? 

Začátky byly stejné jak u většiny akvaristů - řasy, rostliny ve špatné kondici, nedostatečný filtr, osvětlení atd. Razantní posun si nevybavuji, spíše to jsou takové malé krůčky, kterými se člověk furt zlepšuje.

 

Co byste na základě svých zkušeností doporučil začínajícím přírodním akvaristům aby se jim snáze dařilo tvořit krásná akvária?

Hlavně trpělivost a výsledky se časem dostaví samy.

 

Jaké jsou vaše oblíbené rostliny? Jsou naopak rostliny, se kterými jste neměl dobrou zkušenost a už byste se k nim nevrátil?

Mezi mé oblíbené rostliny patří Microsorum všech druhů a většina kobercových rostlin. Jednou jsem měl v akváriu umělé rostlinky, tak doufám že už nikdy 🙂

 

Používáte reverzní osmózu pro svoje akvária?

Osmózu nepoužívám. V místě bydliště máme vhodnou vodu pro rostliny.

 

Plánujete se i dále účastnit aquascapingových soutěží a jaký na ně máte názor? 

Prozatím ano, soutěže jsou super. Každý neúspěch mě motivuje k zlepšení a naopak úspěch znamená udržet ho i na příště a nepolevit.

 

Jaký typ zdroje světla je Váš oblíbený? Jaké typy jste zkoušel a jak to s nimi šlo?

Nepřikládám typu osvětlení takovou váhu. Rostlinkám jsem svítil jak zářivkami T8, T5, HQI i LED. Vždy je to o intenzitě. Osobně preferuji HQI a LED osvětlení.

 

Jaké používáte substráty dna a čím hnojíte do vodního sloupce? Proč?

Používám substrát ADA amazonia se kterým jsem dlouhodobě spokojený. Hnojiva používám od fy ALLFA (set Intenzivní hnojení), jelikož jsou jednoduchá na dávkovaní a do vodního sloupce dostanu vše co potřebuji.

 

Měníte intenzitu hnojení nebo jednotlivé typy hnojiv v průběhu vývoje akvária?

Intenzitu hnojení měním podle doby od založení akvária a kondice rostlin. V průběhu vývoje používám ještě hnojivo do substrátu a tekutý uhlík (super pomocník v případě výskytu řas).

 

Používáte testy na měření živin ve vodě, nebo spíš reagujete na to, co se vidíte v akváriu (růst rostlin, projevy nedostatku živin, řasy)?

Momentálně používám jen drop-checker, jiné testy u akvária nemám. Pokud by ale nastala změna s vstupní vodou, tak bych si testy opatřil a měřil. Je důležité znát vodu kterou do akvária doplňujeme.

 

Kde berete inspiraci pro Vaše akvária? 

Inspiraci se snažím čerpat z přírody a z akvárií dalších aquascaperů.

 

Máte už nápad na další akvárium? Prozradíte nám, co to bude?

Chtěl bych napodobit břeh řeky s kořeny a kameny a do toho kořenový tunel. Co z toho vznikne se raději necháme překvapit 😀 sám nevím jak to dopadne. 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů