Markus W. Kriegl, rozhovor

Letošní Austrian Aquascaping Award se uskutečnila jako součást veletrhu Austrian Aquanet Garnelentag ve Vídni. Ihned po akci jsem vyzpovídal zakladatele této rakouské soutěže Markuse W. Kriegla, abych se dozvěděl něco ze zákulisí soutěže a také něco o tom, jak je na tom aquascaping u našich jižních sousedů.

Markusi, jak jsi vůbec dospěl k myšlence uspořádat ve Vídni aquascapingovou soutěž?

Náš klub již několikrát pořádal mezinárodní soutěž krevetek v Linci. Chtěli jsme ale udělat i něco pro akvaristiku jako takovou, takže jsme se rozhodli uspořádat rakouskou soutěž Aquascaping Award a v loňském roce jsme zahájili spolupráci právě s organizátory veletrhu Australian Aquanet Garnelentag a přestěhovali jsme soutěž do Vídně.

Cítíš v Rakousku rostoucí zájem o aquascaping?

Ano, myslím, že aquascaping má v Rakousku vzrůstající tendenci. Krásná akvária jsou velice zajímavá i pro neakvaristy, kteří se o ně samozřejmě více zajímají.

Jak bys zapojil mladé lidi do aquascapingu? Více národních soutěží? Evropský časopis pro přírodní akvaristiku?

Myslím, že cesta může být právě přes soutěže a výstavy na různých veletrzích. Čím více se lidí dozví o přírodní akvaristice, tím se jí i více lidí začne skutečně zabývat. Silnou roli mohou hrát i sociální sítě jako Youtube, Facebook nebo Instagram.

Jak silnou historii má aquascaping v Rakousku?

No, pokud budete počítat i akvária holandského typu, historie je poměrně slušná 🙂

Jak velký je zájem o aquascaping v porovnání s Německem?

Myslím, že zájem o aquascaping je stejný jako v Německu, ale my jsme menší země, takže nemáme tolik profesionálních aquascaperů jako Němci. Ti jsou pro získání většího zájmu mezi obyčejnými lidmi klíčoví.

Existují v Rakousku lokální firmy, zabývající se produkty pro aquscaping jako např. ADA, JBL nebo Tropica?

Pro naši soutěž jsou klíčové především velké firmy ze zahraničí. Těch lokálních moc není. Tento rok nám konání soutěže umožnila firma Dennerle, takže té patří letos velký dík.

Kde vidíš Austrian Aquascaping Award za 5 – 10 let?

Doufám, že soutěž bude především větší a mezinárodnější. Letos se prakticky účastnili akvaristé pouze z Rakouska a Německa. S účastníky jsme letos hodně komunikovali a myslím, že víme co zlepšit do dalších let, aby se soutěž stala ještě více atraktivnější. Těšíme se, až posuneme tyto nápady do praxe.

Jaká je tví rada pro mladé aquascapery, aby byli úspěšní v mezinárodních soutěžích?

Zkoušej, čti, zkus se přihlásit do soutěže, podělej to, zkus to znovu, podělej to méně atd... zkrátka zlepšuj se, každá chyba a neúspěch tě posune dál.

Jaké jsou největší chyby mladých aquascaperů?

Neexistují žádné chyby, jen příležitosti, jak se něco nového naučit.

 

Děkuji za rozhovor.

                                                                                                           

 
15.3.2017, Daniel Jančula

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů