Výsledky soutěže 2019

Letošní soutěž byla opravdu plná velmi povedených akvárií a stanovení konečného pořadí bylo v některých případech velmi těsné. Porotci vždy hodnotili dané akvárium a o konečném pořadí rozhodl součet bodů od každého porotce pro danou nádrž. Všichni účastníci soutěže se zároveň mohou těšit na slovní hodnocení a získat tak zpětnou vazbu na své akvárium. Toto hodnocení bude odesláno na email všem účastníkům soutěže nejpozději do poloviny května 2019.
 
Moc děkujeme všem z Vás, kteří se zúčastnili a přejeme Vám i nadále krásná akvária, která Vám budou dělat radost. Doufáme, že se zúčastníte i dalšího ročníku 2020 a podělíte se tak s námi i ostatními o Vaše akvária, nasbíráte další zkušenosti a kdo ví, třeba vyhrajete tentokrát vy.

O soutěži

Cílem soutěže Allfa Akvárium 2019 je propagace přírodní a rostlinné akvaristiky v Česku a na Slovensku. Má za úkol rozšířit povědomí o tomto hobby a přivést k němu další nadšence. Formou soutěže pak získat zpětnou vazbu na vlastní akvárium a mít možnost porovnat vlastní akvárium s ostatními, načerpat insipiraci, něco nového se naučit a především - zlepšovat se. 

Každý účastník soutěže obdrží komentář ke svému akváriu s typy na čem dále pracovat a co zlepšit. Cílem je dát každému soutěžícímu relevantní zpětnou vazbu, která mu pomůže se v aquascapingu posunout dále.

Výherci se mohou těšit na hodnotné ceny. Od roku 2019 získá vítěz i pamětní cenu, která bude důkazem a sběratelským předmětem v každém následujícím ročníku.

1. místo - hlavní cena pro vítěze a nákup v hodnotě 1000 Kč na eshopu Allfa; 2. místo - nákup v hodnotě 700 Kč na eshopu Allfa, 3. místo - nákup v hodnotě 500 Kč na eshopu Allfa. 

Pravidla

Fotografii akvária spolu se jménem soutěžícího je nutné odeslat na email info(zavináč)allfa.cz nejpozději do 1.4.2019 a do předmětu emailu napsat Allfa Akvárium 2019.

Není možné přihlásit stejnou fotografii jako v předchozím ročníku. Je však možné přihlásit novou fotografii akvária z loňské soutěže, pokud akvárium dostalo podstatných změn, které podle autora přispějí k lepšímu umístění v soutěži. 

Nejsou povoleny grafické  úpravy fotografie. Jedinou možnou úpravou je oříznutí fotografie.

Soutěžící přihlášením do soutěže souhlasí s uvedením svého jména a fotografie akvária při vyhlášení výsledků na webu allfa.cz.

Hodnotící kritéria

Každé akvárium vytváří na jeho pozorovatele celkový dojem, vytváří pocit, který nám buď dělá nebo nedělá radost. Nejspíš každý známe větu "Já mám místo televize akvárium". Na celkový dojem se zaměří odborná porota při hodnocení soutěžních akvárií. Celkový dojem vytváří zvládnutí laytou akvária, výběr rostlin a živočichů, zdraví rostlin a jejich množství. Celkový dojem dokáže zásadně ovlivnit kvalita fotografie, proto níže popisujeme návod, jak akvárium vyfotit. V soutěži však jde o akvárium a tak na kvalitu fotografie nebudeme klást velký důraz. 

HLAVNÍ CENA PRO VÍTĚZE

Pořízení fotografie

Pro méně zkušené soutěžící připojujeme několik rad ohledně focení soutěžní nádrže:

  1. Foťte akvárium přímo zepředu a tak aby bylo celé v záběru (včetně hran skla).
  2. Pro pořízení kvalitní fotografie Vám pomůže osvětlení. Pokuste se umístit nad akvárium silný zdroj světla, který lépe prosvítí akvárium a foťák pak dokáže lépe zachytit pohyb i detaily.
  3. Vyhněte se tomu, aby se ve skle nádrže odrážely další předměty z okolí akvária. Ideální je fotit ve tmavé místnosti (např. v noci) tak, aby jediným zdrojem světla v okolí bylo pouze osvětlení akvária. Nefoťte s bleskem!
  4. Vyčistěte den před focením všechny stěny akvária, drobné detily můžete doladit před focením, ale pozor ať se do vodního sloupce nedostanou nečistoty apod.
  5. Před focením akvária vyjměte veškerou techniku, která by narušovala vzhled vlastního akvária (topítko, filtr, teploměr apod.)
  6. Foťák, telefon nebo podobně pro focení pokud je to možné uchyťte do stativu. 
  7. Pokud fotíte zrcadlovkou nebo máte možnost nastavovat clonu a čas závěrky, Vaším cílem by mělo být dosáhnout ideálního poměru těchto nastavení tak aby čas byl dost krátký na to aby se ryby pohybem nerozmazali a hloubka ostrosti byla taková aby bylo akvárium kopletně proostřené. Pokud se to nebude dařit, můžete si trochu pomoci korekcí expozice nebo akvárium více nasviťte.
  8. V jednoduchém programu ořízněte fotografii tak, aby byla vidět jen vlastní nádrž

Odborní porotci soutěže

Nguyen Minh Toan
Nguyen Minh Toan
(Vietnam)

2. místo v celosvětové aquascapingové soutěži IAPLC 2018

Steven Chong
Steven Chong
(USA)

5. místo v celosvětové aquascapingové soutěži IAPLC 2018

Marcin Zajac
Marcin Zajac
(Polsko)

Celkový vítěz Polish Aquascaping Contest 2018

Vítězové ročníku 2018